« Anasayfa | Künye | Arşiv 13 Haziran 2024, Perşembe
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Edeb Yahu
Nedret Kudret
Erdem Bayazıt Ey!

Gölgelik
Köksal Alver
Tek Söğüt

Dil Ağacı
İbrahim Demirci
Kafı Yutanlar

Kelimeler ve Şeyler
Abdullah Harmancı
Seni Ne İhtiyarlattı?

Mızrak ve İlmihal
Ahmet Murat
İmamın Hatırlanışı

Saksağan
Osman Özbahçe
Dünya Aklıma Yatmıyor

Şiir Çıkmazı
Mehmet Solak
Kimi, Nereye Götürür Şiir?

[ Edebiyat -> Metinler ]

Otuz İki Kısım Tekmili Birden: A. Cahit Zarifoğlu

Sıddık Akbayır

15.06.2006 - 11:00

Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim
A. CAHİT ZARİFOĞLU

1. 'Kafkasya'dan esen bir rüzgâr'ın Maraş'taki serinliğidir. Fransızca, Farsça, Arapça bilen; Nakşî tarikatına bağlı, Fuzuli'den gazeller okuyabilen; öğretmenlik, defterdarlıkta memurluk, hakimlik yapan; dört kez evlenen bir babanın oğludur. Evde, annesinin yanında hep ikinci bir kadın vardır. Yalnızlığı ve sessizliği sevmesi o yıllara rastlar. Hayattan kaçıp sanata sığınan bütün çocuklar gibi 'yazı'yı arkadaş edinir.

2. Lise yıllarında sessizliğinden başka bir özelliği yoktur. Bu filozofça sessizliğin ona getirdiği ad Aristo'dur.

Nuri Pakdil'le başlayan bir gelenek, Zarifoğlu, Rasim Özdenören ve Erdem Bayazıt'la devam eder: Dergi çıkarmak! Maraş Lisesi'nde bir edebiyat dergisi çıkarır. Maraşlı genç şairleri örgütler. Ne Türk Edebiyatı tarihinin tozlu sayfalarına dalar, ne de edebiyat aleminin dedikodularına. 'Başka türlü bir şeydir onların anlatmak istedikleri.'

3. Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Maraş Lisesi'nde, yani taşranın o buğulu ve sıkıcı ortamında, sessiz, sakin bir gençken, bilmeden, tanımadan, yani farkında olmadan Rilke gibi düşünür ve kendisine sorar: "Yazmak zorunda mıyım?". Yanıt, çok kesin bir 'evet'tir.


4. "Evlerinde Dostoyevski, Balzac, Cervantes kitaplarıyla dolu bir kütüphane yoktur. 25 yaşına kadar kitabı yayımlanmış tek bir şair bile görmemiştir. Ancak, Rilke gibi dizeler yazar... İkinci Yeni'yi çağrıştıran, gizli ve karanlık dizeler... İşin garibi daha çok gençtir ve ne Rilke'yi okumuştur ne Pazar Postası'nı biliyordur, ne de İkinci Yeni'yi."

5. Kendine özgü bir asaleti ve doğuştan artistliği vardır. Necip Fazıl ona 'artist' der. Necip Fazıl'ın evinde bir sohbet toplantısı vardır. Birkaç cümleden sonra 'Kitaplarınıza bakabilir miyim?' diye N. Fazıl'ın sözünü keser. Sıkılmıştır. Kitapların azlığıyla şaşırır. Plakları karıştırır. N. Fazıl'ın sözünü yine keser: 'Efendim, hangi müzisyenleri seviyorsunuz?' diye sorar. N. Fazıl, 'Betoven' dedikten sonra biraz şaşkın, biraz öfkeli, biraz hoşgörülü bir tonla: 'Burada muhteşem bir konser icra ediliyor, sen orada notalarla meşgulsün.'dedikten sonra 'artist' sözünü ekler.

6. Hep atak, hep örgütçüdür. Mavera dergisi ve Akabe Yayınları'nı yönetir. Çevresindeki coşkuları çoğaltır.

7. Hem çok dağınık, hem iradesine müthiş sahip ve hem de serüvencidir. Dağınıktır, çünkü ilk gençliğinde bir filmi üst üste 13 kez izlemiştir. İradesine müthiş sahiptir, askere giderken kendisini şöyle ikna eder: "Nasıl olsa bunu yapmak zorundayım, o halde isteyerek ve severek yapayım."

8. İslâmî çevrenin ilk serüvencisidir. Bu çevreden Avrupa'yı otostopla dolaşan ilk kişidir. Türkiye'de çok az kimsenin otostopla gezi yöntemini denediği bir dönemde, sırtında trendy bir çanta ve uzamış tıraşıyla Batı yollarında büyük serüvenler yaşar. 'Doğunun Yedinci Oğlu'yla 'Yorgun Serüvenci' arasında gidip gelir.

9. Her kavruk Anadolu genci gibi sarışınları sever. Ellerinde hep beyaz bir gül destesi vardır. Gözlerinde sisli puslu bir akşam... Sarışın bir yalanda burkulan yüreğini birçok yerde bırakır.

10. Edebiyat üzerine konuşmaktan, ideolojik nutuklarından sıkılır ve bu konuşmaların yapıldığı yerden hemen uzaklaşır.

11. Çocuksu bir adamdır. 'Erkek ve dalgınca büyür' Çocukluğun gökyüzünden hiç kurtulamaz.

'Ne korkunç bir iklimdi çocukluğum
Uyku yansın
Yürek mecburlansın'

12. "Önce güreşe, sonra pilotluğa merak sarar. Güreş İhtisas Kulübü'nün yayın organında güreş güzellemesi, Türkkuşu dergisinde de pilotluk üzerine yazılar yazar. Kayıklara duyduğu tutku yüzünden de bir kayık kiralayıcının yanında çalışır tam bir yaz..."

13. "Yazılarında Abdurrahman Cem, Ahmet Sağlam, Vedat Can gibi müstear adları kullanır. Abdurrahman Cem'de bıçkın bir İstanbul delikanlısını, Ahmet Sağlam'da yeraltındaki Güneydoğu medreselerinde "emsilebina" okuyarak işe başlamış, ağırbaşlı bir hocaefendiyi, Vedat Can'da ise genç şairlere yol gösteren, heyecanlı ve atak bir ağabeyi canlandırır."

14. İlk şiirlerini Türk Dili, Soyut, Papirüs, Yeni Dergi'de yayımlatır. Sezai Karakoç'un Diriliş dergisini çıkarmasıyla birlikte kendini orada bulur... Çok okumaz, çok düşünmez. Fişek gibidir ve yaşamın şiirini yazar. Edip Cansever ve Cemal Süreya'nın şiirlerini sever, bir de Suç ve Ceza'yı...

15. Bir şiirinde şu dize yer alır: "Raskolinikov müthiş bir Allah ağrısı çekmektedir." İşte bu, onun en entelektüel dizesidir.

16. "Serazat ve bohemdir. En azılı fundemantalizmden, en kıvrak sekülerizme kayar; hiç kimse tedirgin olmaz."

17. Edebiyat ortamındaki kamplaşmalara karşın o, kabul edilmiş bir şairdir. Hangi kesimden olursa olsun kapısını şiir için çalan hiç kimseyi boş çevirmez.

18. Kendini kolayca ele vermeyen şiirler yazar. Şiiriyle karşılaşanlar, "Bu ne anlaşılmaz bir şiir" der. O da şöyle yanıt verir: "Herkes her zaman her şiiri anlamak zorunda değildir." Kimse bilmez, Kirkeegard'ı hatmettiğini. Yine İslâmcı gençlerin 'şiirlerinde dinsel öğeler bulunmadığına dair' eleştirisine de ' Siz, hiç buğday içindeki güneşi gördünüz mü?' karşılığını verir.

19. Afganistan işgaline karşı çıkar. Meral Maruf adlı genç bir Afganlı kızla mektuplaşır ve bu mektupları toplayarak "Dullar Kampı" adlı bir roman çıkarır. Afgan şiirleri yazar, ama hamaset yapmaz.

20. Faulkner'ı orijinalinden okur. Ve Faulkner'den şu cümleyi hiç unutmaz: My mother is a fish.

21. Okur mektuplarına yanıt vermek gibi sıradan bir işi, sorumlu bir edebiyat öğretmenliğine dönüştürür. Birçok yeteneği edebiyat dünyasına kazandırırken nice hevesli ve sabırsıza da bu işi bıraktırır.

22. Her zaman paraya ihtiyacı olur. Necip Fazıl gibi, paraya hakaretle bakar ve hakaretle harcar.

23. "İşaret Çocukları" ve Yedi Güzel Adam" yaşamının bohem döneminin iki şiir kitabı... "Menziller" dinginlik döneminin, "Korku ve Yakarış" ise ölüm öncesinin şiir kitabıdır.

24. "Felsefe bilmeden felsefe yapan, insanlığın varoluş sorunlarına doğulu bir hikmet adamı edasıyla yaklaşan bir şair, öykü kitabı yazarsa adını ne koyar? İns. 'Sizi Görmeliydim'de modern öykünün en güzel örneklerinden birini sergiler."

25. Yalın ve sadedir. Bu yüzden, çocuklarla ve yaşlılarla iyi anlaşır. Çocuklara olan ilgisi onu 5 çocuğa baba yaparken çocuk edebiyatının en güzel metinlerini de yazdırtır: Serçekuş, Yürekdede ile Padişah, Motorlu Kuş...

26. Öğrencilik devam ederken Genç Şairler toplantısına davet edilir. Toplantı sonunda konuşmacılar arasında 'farklı bir ses' olarak kalır. Beklenenin dışında konuştuğu için yalnızdır. İsmet Özel toplantıya Ankara'dan katılmıştır. Zarifoğlu'nu kutlar. 'Toplantının yıldızıydınız. Bizim safımızda olmanızı isterdim.' der. Ancak, yıllar sonra İsmet Özel, Zarifoğlu'nun safına geçer.

27. Yaşamında ve şiirlerinde yapaylığa hiç yer vermez. Gülümser, fakat kesinlikle sırıtmaz. İlişkilerinde sağlam bir duruş sergiler. Güvenilir ve sessizdir. Kimseye şirin görünmek için davranışlarını değiştirmez. Tavrını koyar. Evet'i ve Hayır'ı her zaman aynı rahatlıkla söyler. Gösteriş merakından dolayı Necip Fazıl'a, randevularına geç kaldığı için Sezai Karakoç'a tavrını hiç çekinmeden koyar. Çoğu kez, 'Affedersiniz' sözüne 'Hayır, affetmiyorum' karşılığını verir. Bunun sonuçlarına da katlanır. Gösterişten ateşten kaçar gibi kaçar. Kesinlikle dedikodu yapmaz. Çok çabuk sıkılır. İnsanlarla ilişkilerinde şairliğini hiç belli etmez. Onun şair olduğunu çevresindeki birçok insan, o öldükten sonra öğrenir.

28. Enis Batur'a göre, Cahit Zarifoğlu, bir gün keşfedilecek özel bir adadır. Selim İleri'ye göre, onun şiiri, bir gün, çok daha aydınlık bir ortamda, acısını asıl okuruna iletebilecektir.

29. 'Yaşamak' adlı günlüğü 'Ne çok acı var!' cümlesiyle başlar. Zarifoğlu'nun hayatı, bir başına bu tarafsız cümle içerisine sıkıştırılmış gibidir.

30. N. Fazıl'ın aracılığıyla Arvasilere damat olur. Nakşî şeyhine damat olmak hayatında yeni bir dönemi başlatır.

31. İstanbul'da Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okur. Devlet memurluğu ona göre bir iş değildir. İlk kitabı 'İşaret Çocukları'nı öğrenci harçlığıyla çıkarır. Askerliğini 1973'te 33 yaşında Kıbrıs'ta yapar. Memuriyete, 35 yaşında, 9/1 derece ve kademeyle Ankara Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nda başlar. Evrakı dolduran bayanın, 'Senin hayatın kaymış. Bu yaşta bu derece...' cümlesinden çok etkilenir. Ardından TRT Genel Müdürlüğü'nde mütercim sekreter olarak çalışır. Hayatının son dört yılını TRT İstanbul Radyosu'nda geçirir.

32. Simsiyah sakalı, geriye doğru taradığı gür saçları ve vezinli suratıyla bir şair yakışıklılığı sergiler. 47 yaşında kansere yakalanır. Uzun hastalık döneminde kendisini ziyarete gelen en yakın arkadaşına şöyle der: 'Bana bir fıkra anlatsana...'

En çok dağları özler. 7 Haziran 1987'de ölür.

'Erken iner güz
Gider o güzel yolcu
Yıllarda izi kalır' (Avni Doğan)
...
En yakışıklı şairimizdin sen Cahit Abi*

* TARANAN KAYNAKLAR: Coşkun, Ahmet Hakan, Avrupa'yı Otostopla Dolaşan İlk İslamcı: A. Cahit Zarifoğlu, Öküz, S.: 69, Şubat 2000. -Elmas, Nazım, Cahit Zarifoğlu, Eserlerinin Tematik İncelenmesi, Ukde Yayınları, Kahraman-maraş 2000. -Yedi İklim, Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı, S.. 5-6, Temmuz-Ağustos 1987. Zarifoğlu, Cahit, Yaşamak, Akabe Yayınları, İstanbul 1980. Zarifoğlu, Cahit, İns, Edebiyat Dergisi Yayınları, Ankara 1974. Zarifoğlu, Cahit, Şiirler, Bütün Eserleri I, Beyan Yayınları, İstanbul 1989.-Mavera, Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı, S.: 129, Eylül 1987.-Kahraman, Alim, Okumaya Giriş, Yedi İklim Yayınları, İstanbul 1988.

Otuz İki Kısım Tekmili Birden: A. Cahit Zarifoğlu, Sıddık Akbayır, Yolcu Dergisi, Sayı: 38, Haziran 2006.

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Maraş Lisesi'nde, yani taşranın o buğulu ve sıkıcı ortamında, sessiz, sakin bir gençken, bilmeden, tanımadan, yani farkında olmadan Rilke gibi düşünür ve kendisine sorar...  
e-sohbetTümü »

» Rasim Özdenören: "Herkes Yaptığı İşin Hakkını Vermeli" / Söyleşi: İslam Doğan - Ahmet Biçer - Mehmet Emre Küçüktürkmen
» Cihan Aktaş: "Müslümanlar Sağcılıktan Ayrışmaya Devam Ediyor" / Röportaj: Nurullah Turan
» Turan Koç: "Düşünce Varlıkla Buluştuğu Yerde Şiirleşir" / Röportaj: A. Ömer Yavuz - M. Derviş Dereli
» Halit Esendir: "Siyaset ve Eğitimle Uğraşan, Gündemi Takip Eden Herkesi İlgilendiren Bir Eser" / Röp: Yüsra Mesude
» Mustafa Özçelik: "Nasreddin Hoca'yı Mevlana ve Yunus Emre'den ayırmak mümkün değil" / Röportaj: Yüsra Mesude
Türk Şiir AnıtlarıTümü »
» Şeyh Galib
» Taşlıcalı Yahya
» Ahmet Haşim
» Namık Kemal
» Mehmet Akif Ersoy
KırkpâreTümü »

» Suç Bende / Deniz Işık
» Sesinden İçmek Senin / İnci Okumuş
» Gittin / Ramazan Özer
» Akasya Ağacı / Atilla Akın
» Son / Senem Gezeroğlu

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!