« Anasayfa | Künye | Arşiv 23 Şubat 2024, Cuma
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Yakın Plan
Ahmet Aksoy
Amerikan Kâbusu

İzlence
Mehmet Harmancı
"36": Kifayetsiz Muhterisin Resmidir

[ Haberler -> Sinema Haberleri ]

15. Altın Koza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

08.06.2008 - 12:08

Başladığı günden bu yana ülkemizin güneyinden sinema fırtınası estiren 15. Altın Koza Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Son dönemde çekilen 12 Türk filminin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Özcan Alper'in yönettiği Sonbahar oldu. Büyük Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü İnan Temelkuran'ın yönettiği Made In Europe filmine verildi. Jüri Özel Ödülü ise yaratıcı ortak çalışma nedeniyle Sonbahar filminin yönetmeni Özcan Alper, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve sanat yönetmeni Canan Çayır'a gitti. Festivalin En İyi Yönetmen Ödülü'nü ise Made In Europe filmiyle İnan Temelkuran aldı.

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü Nokta filmiyle Ercan Yılmaz'a, En İyi Sanat Yönetmeni Gölge filmiyle Selda Çiçek'e verilirken; 15. Altın Koza Film Festivali'de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Ara filmindeki rolüyle Selen Uçar ve Gitmek filmindeki rolüyle Ayça Damgacı arasında paylaştırıldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü ise Made In Europe filminin 18 erkek oyuncusuna verildi. Ödül alan isimler şöyle: Teoman Kumbaracıbaşı, Murat Öncül, Ali Çelik, Murat Makçı, Murat Kılıç, Ruhi Sarı, Mustafa Kırantepe, Hasan Şahintürk, Barış Yıldız, Emin Gürsoy, İnan Temelkuran, Güven İnce, Kadir Çermik, Ali Rıza Kubilay, Öner Erkan, A. Mümtaz Taylan, İnan Ulaş Torun ve Aykut Kayacık.

En İyi Yarımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Sonbahar filmindeki oynuyla Megi Kobaladze'ye, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise Gölge filmindeki oynuyla Serkan Ercan'a verildi.

Umut Veren En İyi Genç Kadın Oyuncu kategorisinde ise ödüle Saklı Yüzler filmiyle Şenay Aydın değer görülürken, aynı kategoride En İyi Genç Erkek Oyuncu ödülü alan isim Ulak filmindeki rolüyle Kaya Akaya oldu.

15. Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Senaryo dalında ödül heykelciğini alan isim Ara filmiyle Ümit Ünal oldu. En İyi Müzik dalında Nokta filmiyle Mazlum Çimen, En İyi Kurgu dalında Ara filmiyle Çiçek Kahraman ödüle değer görüldüler.

En İyi Stüdyo Ödülü'nü ise Nokta filmiyle 2/35 ve Beyaz Melek filmiyle Zound paylaştılar.

15. Altın Koza Film Festivali'nde Halk Jürisi Ödülü ise Çağan Irmak'ın yönettiği Ulak'a verildi.

12 FİLM YARIŞTI
15. Altın Koza Film Festivali'nde ön değerlendirmeyi geçerek, jüri önüne çıkmaya değer görülen 12 film şunlardı:

Ara - Yönetmen: Ümit Ünal
Beyaz Melek - Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül.
Gitmek - Yönetmen: Hüseyin Karabey
Gölge - Yönetmen: Mehmet Güreli
Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi - Yönetmen: Mehmet Eryılmaz
Made In Europe - Yönetmen: İnan Temelkuran
Mülteci - Yönetmen: Reis Çelik
Nokta - Yönetmen: Derviş Zaim
Saklı Yüzler - Yönetmen: Handan İpekçi
Sonbahar - Yönetmen: Özcan Alper
Tatil Kitabı - Yönetmen: Seyfi Teoman
Ulak - Yönetmen: Çağan Irmak

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI JÜRİSİ
Festivalde başkanlığını Derya Alabora'nın yaptığı jüri üyeleri şunlardı: Oyuncu Başak Köklükaya, müzisyen Cahit Berkay, yönetmen Ezel Akay, görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan, oyuncu Lale Mansur, sinema yazarı Murat Özer, yapımcı Sadık Deveci ve yönetmen - senarist Sırrı Süreyya Önder.

15. Altın Koza Film Festivali'nin Ödül Töreni bu gece saat 20.00'de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapıldı. TRT 2'den canlı olarak yayınlanan törenin sunuculuğunu Ayşe Nur Yazıcı ve Emre Karayel üstlendi.

Törene, yerli ve yabancı sinema ve medya konuklarından oluşan yaklaşık 600 kişilik bir davetli grubu katıldı.


AKDENİZ ÜLKELERİ ALTIN KOZA İÇİN YARIŞTI
15. Altın Koza Film Festivali çerçevesinde ilk defa gerçekleştirilen Akdeniz Ülkeleri Uluslar arası Kısa Film Yarışması, Akdeniz ülkelerinde üretilen kısa filmleri izleyici ile buluşturması ve Altın Koza heyecanını dünyaya taşıması bakımından özel bir öneme sahip.

Yarışmaya çeşitli Akdeniz ülkelerinden Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel olmak üzere toplam dört dalda yaklaşık 150 film başvurmuş ve bunlardan 37'si jüri önüne çıkmaya değer bulunmuştu.

Festival kapsamında ilk defa yapılan Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Festivali'nde ise Kurmaca Dalı'nda En İyi Film Ödülü'nü Bosna Hersekli Sejla Kameric ve Timur Makarevic'in yönettiği 'Ne Biliyorum (What Do I Know)' isimli film aldı. Aynı dalda Jüri Özel Ödülü ise yarışmaya Fransa'dan katılan ve yönetmenliğini Nolwenn Lemesle'nin yaptığı 'Sıd' isimli filme gitti. Kurmaca dalındaki Mansiyon ödüllerine ise, Yunanistan'dan Maria Magkanari'nin yönettiği 'Öldürürken Ağlamak (Crying While Being Killed)' ve Fas'tan Mohammed Nadif'in yönettiği 'Genç Bayan ve Öğretmen (The Young Lady And The Teacher)' isimli filmler değer görüldü.

Belgesel Dalı'nda ise En İyi Film Ödülü'nü yarışmaya İspanya'dan katılan 'Jumate' isimli film aldı. Filmin yönetmeni Diogo Costa Amarante. Aynı dalda Jüri Özel Ödülü ise, yine İspanya'dan David Munoz'un yönettiği 'Rwandanın Çiçekleri (Flowers of Rwanda)' isimli filmin oldu.

Canladırma Dalı'nda En İyi Film, Portekiz yapımı 'Candide' isimli filme verildi. Filmin yönetmeni Zepe (Jose Pedro Cavalheiro).

Son olarak Deneysel Dalı'nda ise En İyi Film Ödülü'nün sahibi Türkiye'den Efe Öztezdoğan'ın yönettiği 'Altyazı (Subtitles)' isimli film oldu. Aynı dalda Jüri Özel Ödülü ise, yarışmaya Fransa'dan katılan ve Camile Gale ile Manolo Bez'in yönettiği 'Marsilya (Marseille)' isimli filme verildi.

ÖĞRENCİLER HEYKELCİKLERİ KALDIRDI
15. Altın Koza Film Festivali'nde yapılan ve üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültelerine devam eden öğrencilerin ürettiği filmlerin yarıştığı Ulusal Öğrenci Film Yarışması'nda ise Belgesel Kategorisi'nde En İyi Film Ödülünü Mimar Sinan Üniversitesi'nden Emine Emel Balcı'nın yönettiği 'Gölün Kadınları' ve Anadolu Üniversitesi'nden Ersen Çıra ve İhsan Öztürk'ün yönettiği 'Argu' adlı filmler paylaştı.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Jürisi Kurmaca Kategorisi'nde En İyi Film Ödülü'nün Galatasaray Üniversitesi'nden Can Kılcıoğlu'nun yönettiği 'Yoldaki Kedi' adlı filme verilmesine, ayrıca Marmara Üniversitesi'nden Cem Öztüfekçi'nin yönettiği 'Ayak Altında' adlı filme Jüri Özel Ödülü verilmesine karar verdi.

Canlandırma Kategorisi'nde En İyi Film Ödülü Anadolu Üniversitesi'nden Denizcan Yüzgül'ün yönettiği 'Aquarium' adlı filme verildi. Anadolu Üniversitesi'nden Mert Kızılay'ın yönettiği 'Yar' adlı filmi ise Jüri Özel Ödülü aldı.

Deneysel Kategorisi'nde ise En İyi Film Ödülü Ankara Üniversitesi'nden Eray Mert'in yönettiği 'Ah Aklımdan Ölümüm Geçer' adlı filme verildi.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'na ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden 102 film başvurmuş ve bunlardan 32'si yarışmaya alınmıştı.

TÜRK VE DÜNYA SİNEMASININ SEÇKİN ÖRNEKLERİ
SEYİRCİYLE BULUŞTU
2 Haziran'da başlayan ve bu yıl onbeşinci defa gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali, Türkiye'de ve dünyada üretilen ve çeşitli festivallerde ödül alan filmleri sinemaseverlerle buluşturdu.

Festival boyunca Dünya Sineması, Akdeniz Sineması, Romy Schneider 70 Yaşında!, En İyi 10 Türk Filmi, Kıssadan Hisseye Dünya, Altın Koza Kısa Film Seçkisi, Belgesel Gösterimleri ve KısacaAdana bölümlerinin yanında, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusla Öğrenci Filmleri Yarışması ile Onur Ödülleri ve Türk Sineması'nda Bir Usta Oyuncu bölümleri kapsamında 9 sinema salonunda 176 film, dönüşümlü olarak 217 seansta gösterime sunuldu.DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Ülkemizin en önemli festivallerinden biri olan Altın Koza Film Festivali'nde ödüller 7 Haziran gecesi yaşanan muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Ülkemizde son dönem çekilen Türk filmlerinin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü Özcan Alper'in yönettiği Sonbahar'a verilirken, Büyük Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü ise İnan Temel Kuran'ın yönettiği Made In Europe'ın oldu.   
Haber-Veri-YorumTümü »

» Mithat Bey'in Biriktirdikleri / Sedat Palut
» Karanlıktan Yalnızlığa... / Sedat Palut
» Recep İvedik Sendromu / Sedat Palut
» Dünyanın Orta Yeri Sinema / Sedat Palut
» Süt ve Yalnızlık / Sedat Palut
DVD RafıTümü »

» Elizabeth Altın Çağ
» Kirazın Tadı
» Yumurta
» Bir Rüya İçin Ağıt
» Otomatik Portakal
İz BırakanlarTümü »

» Biraz Sakar Biraz Çirkin Fazlasıyla Komik Bir Fenomen: Kemal Sunal / Ahmet Aksoy
» Gerilime Bir Adım Daha Yakın Çekim: Brıan De Palma / Abdullah Ömer Yavuz
» Direnişçi Bir Makinistin Portresi / Zafer Işık
» Gerilime Bir Adım Daha Yakın Çekim: Brian De Palma / Abdullah Ömer Yavuz
» Sinema Literatürüne Spaghetti Western'i Kazandıran Adam: Sergio Leone / Ahmet Aksoy

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!