« Anasayfa | Künye | Arşiv 6 Haziran 2023, Salı
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Kulak Arkası
Nurullah Turan
Birkaç "Bir"

Bolâhenk
Ahmet Çalışır
Mevlevî Âyini: Türk mûsikîsinde bir form

[ Müzik -> Albüm Tanıtımları ]

Mercan Dede'den Anasır-ı Erbaa'nın Üçüncüsü: Nefes

26.06.2006 - 23:35

"Tanrı topraktan yarattığı insana kendinden 'hayat nefesi'ni üflediği anda insanoğlu yaşayan bir ruh haline geldi. Yaşayan ruhlar olarak bizler istisnasız, ilahi kanunun tecellisi, dünyaya ilk selamımızı aldığımız nefes ile verdik. Emanet aldığımız nefes, bu dünyadan ayrılırken sahibine geri dönecek. Bu iki nefes arasındaki hayat dediğimiz aralıkta, kalbimiz çarptığı sürece umut, umut, umut var. Aşkın kapısı umutsuzluk kapısı değildir, nefes ise sevgilinin bize selamı." diyen Mercan Dede, Nar (ateş) ile başladığı anasır-ı erbaa dörtlemesinin ikinci albümü "Su"nun ardından bizlere havanın ferahlığı, özgürlüğün ve yaşamın sembolü olan "Nefes" ile geri dönüyor.

Bu albüm Mercan Dede'nin şahlanışının, kendi ruhuyla dans etmesinin bir sembolü. Sanki içindeki bütün nehirler dışarıya taşıyor ve dünyanın kalbi, onun vücudunda atıyor. Şarkılar kimi zaman deniz gibi kabarıyor, kimi zaman hiç ayak basılmamış düz bir ovanın ıssızlığında, dinginliğinde karşılıyor sizi.

"Nefes" albümünde, alıştığımız Mercan Dede sound'unun ötesinde yeni sesler, yeni tarzlar karşımıza güzel bir sürpriz olarak çıkıyor. Sanatçı, doğunun büyüsünü mistik öğeler, elektronik tınılar ve yerel enstrümanlarla birleştiren müziğiyle hüznü ve coşkuyu içiçe geçiriyor.

Herbiri farklı dilde "Nefes" anlamına gelen 15 parçanın yer aldığı albümde çok değerli müzisyenler Mercan Dede'ye konuk oluyor: Dünyada çok az sanatçının çalabildiği hurdy gurdy sazını Nefes için Toronto'da kaydeden Ben Grosman; onlarca albüme imzasını atmış ve dünyanın her yerinde konserler veren ünlü keman virtüözü Hugh Marsh; Mercan Dede'ye deniz kabuklarıyla eşlik eden trombon sanatçısı Steve Turre; büyülü sesleriyle Aynur Doğan ve İranlı sanatçı Azam Ali bestelere nefes veriyor. Albümde "sesiyle ibadet eden" ünlü mevlithan Kani Karaca da okuduğu bir kasideyle anılıyor. Mercan Dede'ye eşlik eden klarnet ustası Serkan Çağrı, günümüzün en önemli kanun icracılarından Göksel Baktagir, kemençe ustası Neva Özgen, yine klarnet ve trompette Aykut Sütoğlu, asma davulda Hüseyin Ceylan, gitarda Yurdal Tokcan icralarıyla şarkılara yeni dünyalar eklemiş önemli isimlerden. İlginç denemeler, çarpıcı atraksiyonlarla karşılaştığımız "Nefes" albümünde Mercan Dede'nin neyi belki ilk defa cömertçe bizlere sesleniyor ve sanatçının ilk vokal denemesine de şahit oluyoruz.

"Nefes" Mercan Dede'nin bugüne kadar yarattığı en farklı albüm, bir konsept albümü... Mercan Dede kendi gönlüne giden seyahatte çok farklı diyarlara gitmiş ve "Nefes"le bu diyarların hikâyesini bize büyük bir samimiyet ve özgünlükle yansıtmış.

(Tanıtım bülteninden ve albüm kapağından derleme)

Nefes, Mercan Dede, Doublemoon Records, Nisan 2006

Mercan Dede, Nar (ateş) ile başladığı anasır-ı erbaa dörtlemesinin ikinci albümü "Su"nun ardından bizlere havanın ferahlığı, özgürlüğün ve yaşamın sembolü olan "Nefes" ile geri dönüyor.  
Albüm TanıtımlarıTümü »

» İstanbul'a Senfonik Üçleme
» Yıllar Sonra Yeniden
» Dostlar Onu Hatırladı
» İncesaz, Kalbimizdeki Denize Yelken Açtı
» Oralara, Buralara, Uzaklara
PortreTümü »

» Hiç Yaşlanmayacak Efsane: Michael Jackson / Nazlı Erdol
» Bir Mitoloji, Bir Ses: Şivan Perwer / Bejan Matur
» Kopuz'dan Perdesiz'e Özgürlük Arayışı: Erkan Oğur / Selçuk Küpçük
» Anouar Brahem ve Müzikal Keşifler / Ömer Osmanoğlu
» Zaman Makinesiyle Gelen Adam: Mustafa Özkent / Murat Beşer
Bir EnstrümanTümü »

» Sazende ve Sazı: Kemençe / Muhammet Çiftçi
» Sazende ve Sazı: Ud / Muhammet Çiftçi
» Sazende ve Sazı: Perküsyon / Muhammet Çiftçi
» Sazende ve Sazı: Çello / Muhammet Çiftçi
» Dinle Ney'den / Timuçin Çevikoğlu

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!