« Anasayfa | Künye | Arşiv 23 Şubat 2024, Cuma
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Kulak Arkası
Nurullah Turan
Birkaç "Bir"

Bolâhenk
Ahmet Çalışır
Mevlevî Âyini: Türk mûsikîsinde bir form

[ Haberler -> Müzik Haberleri ]

Jacques Brel Efsanesi Karıştı

13.10.2008 - 15:22

Brel Fransızca şarkı söyleyen en popüler şarkıcıydı, ama onunla ilgili belgelerin açığa çıktığı bir müzayede ile ölümünün ardındaki keskin acıyı ortaya çıkardı.

Fransızca şarkı söyleyen sanatçılar arasından belki de en popüleri olan Jacques Brel'in 30. ölüm yıldönümünde, şarkıcı için saygı duruşu niteliğinde yapılan çalışmaların sayısı bir hayli fazla. Bununla birlikte bir de yasal bir ağız kavgası dönüyor sanatçı ile ilgili. Geçtiğimiz günlerde Paris'teki Sotheby's'de, aralarında dolmakalem, pipo ve sanatçının en sevilen şarkılarının el yazmalarının da olduğu bir zamanlar Belçikalı aktör ve müzisyene ait olan 94 eşyanın açık artırmada satılması da bu etkinliklerden bir tanesi. Brel'in Amsterdam ve Mathilde gibi klasiklerinin metinleri Sotheby's'in müzayede salonunda düne kadar sergilendi. Bir okul defterine karalanmış olan şarkı sözleri, Brel'in yaptığı düzeltmeler ve aldığı notlarla karmakarışık durumda olsa da sanatseverleri büyüledi. Ancak Brel'den kalanların büyüleyici olduğu kadar üzücü bir yanı da bulunuyor. Yasal nedenlerden ötürü metinler kısmen kâğıtlarla ve fotoğraflarla örtülmüş.

Brel'in merhum metresi Sylvie Rivet'in 30 yeğeni namına, sanatçının hatırlanmaya değer olduğu düşünülen eşyalarının Sotheby's tarafından satılması istendi. Brel'in dul kalan eşi Miche ve üç kızı, satışı engellemek ve şarkıların yayın haklarını alabilmek için verdikleri uzun yasal bir savaşı kaybettiler.

Sanatçının ailesi, müzisyenin 94 gitar, plaklar, fotoğraflar, posterler ve elyazmalarından oluşan tüm koleksiyonunu almaya birkaç kez teşebbüs etmişti. Ancak Brel'in metresinin yeğenleri eşyaları satmaya yeltenmedi, çünkü onlar Fransa'daki Sotheby's'de yapılacak bu satıştan 500 bin avro kazanmayı hedefliyor.

Sanatçının kızı Frances Brel durumdan duyduğu memnuniyetsizliği ve yaşadıkları çaresizliği şöyle dile getirdi: "Son derece nefret uyandıran ve kötü bir davranış, satışı durdurmak için elimizden geleni yaptık ama olmadı."

30 yıl önce 9 Ekim 1978'de 49 yaşındayken hayatını kaybeden Jacques Brel, şüphesiz bu yaşananları eğlendirici bulurdu, hatta şarkılarına konu ederdi. Sanatçı, en tanınmış şiirleri ve şarkılarına orta sınıftan insanların maddi takıntılarını konu ederdi. Ünlü şarkısı Jojo'nun nakaratı şöyleydi: "Les bourgeois c'est comme les cochons. Plus ça devient vieux plus ca devient bête", yani "Burjuvalar aynı domuzlar gibi, yaşlandıkça daha da aptallaşıyorlar"

Belçika'daki varlıklı bir burjuva ailesinden kaçan sanatçı, Fransızca şarkılar seslendiren en popüler "ölü" sanatçı olma özelliğini taşıyor. Jacquel Brel'in halen yılda 200 binden fazla -Edith Piaf'tan daha çok- albümü satılıyor.

(Taraf)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Jacques Brel Fransızca şarkı söyleyen en popüler şarkıcıydı, ama onunla ilgili belgelerin açığa çıktığı bir müzayede ile ölümünün ardındaki keskin acıyı ortaya çıkardı.  
Albüm TanıtımlarıTümü »

» İstanbul'a Senfonik Üçleme
» Yıllar Sonra Yeniden
» Dostlar Onu Hatırladı
» İncesaz, Kalbimizdeki Denize Yelken Açtı
» Oralara, Buralara, Uzaklara
EkstraTümü »

» Cohen Nihayet Geliyor / Sadık Yalsızuçanlar
» 'Tom Amca Cazı' Tutmadı, Siyah Müzik Köklerine Dönüyor / Halil Turhanlı
» Neriman Hanım'ın Ölümü / Gökhan Özcan
» Zaman, Mekân ve Müzik / Rengin Soysal
» Ey Vefasız Yolcu! / Gökhan Özcan

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!