Yıl:3 Dönem:2 Sayı:6/18

       

     
  ALBÜM TANITIMLARI


ALIM QASIMOV / LOVE'S DEEP OCEAN

Batı'da, Orta Asya'nın büyülü sesi olarak anılan Azerbaycanlı ünlü sanatçı Alim Qasimov'un "Love's Deep Ocean" isimli albümü, World Network Music tarafından yayınlandı. Azerbaycan'ın Neşet Ertaş'ı olarak da bilinen sanatçı, egzotik tavırlarıyla ön plana çıkarken, tarzı, doğunun en önemli seslerinden Nusret Fatih Ali Han ile kıyaslanıyor ve ona yakın bulunuyor. Dinleyenlerini en çok etkileyen ise onun kendine has sesi. Azerbaycan Klasik Müziği türü olan "mugam"ın en yetkin icracısı olarak tanınıyor. Mugam, kırsal kesimlerde gelişmekle beraber son zamanlarda etkisi tüm dünyayı saran bir müzik türü. Bütün geleneksel müziklerde olduğu gibi kendine özgü birtakım kuralları olan mugam geleneğinin sınırsız doğaçlama özelliğini en son haddine kadar kullanan Qasimov, geleneği popülerlik uğruna deforme etmeden, dinleyenlerini mest ediyor ve doğunun büyülü ve mistik havasını ciğerlerimize çekme imkanı sunuyor. Ayrıca 1999 yılında UNESCO tarafından ödüllendirilen Qasimov'un müziğini beğenenlere yine 18 yıllık bir çalışmasının sonucu olarak hazırlanmış ve Qasimov'un tüm dünyaca tanınmasına sebep olan "The Legendary Art Of Mugam" isimli albümünü de tavsiye ederiz. Bu albümün dağıtımı Yeni Dünya Müzik tarafından yapılıyor.

WORLD NETWORK MUSICOMAR FARUK TEKBILEK / DANCE INTO ETERNITY

Sanatçının 1978-1998 yılları arasında yayımlanan albümlerinden seçilen 15 parçadan oluşturulmuş. Dance Into Eternity, "Best of" niteliği taşıyan toplama bir albüm. Omar Faruk Tekbilek, bir çok enstrümanı çalabilen ama özellikle ney, bağlama, zurna ve perküsyon gibi Türk sazlarını icra etmede yoğunlaşan multi enstrümantalist bir dünya sanatçısı. Tekbilek en son dinleyicilerinin karşısına "Mistical Garden" ile çıkmıştı. Ayrıca Brian Kane ile yaptığı "The Magnificient Suleyman" ile ismini dünyaya duyurmuştu. Yaptığı parçalarda mistisizm ve folklorik öğelere (özellikle Ege) ağırlık veren Tekbilek'in çok beğenilen albümleri arasında "One Truth" ve "Whirling"i sayabiliriz. Omar Faruk Tekbilek yaptığı müziği, yaratıcı ile arasındaki bir bağlantı olarak görüyor ve yaptığı işi bir ibadet olarak yapıyor. Daha önce dinleme şansını yakalayamayan müzikseverleri özellikle de mistik ve enstrümantal müzikseverlere tavsiye edebiliriz. Albüm, Celestial Music etiketiyle dağıtıma sunuldu.

CELESTIAL MUSICERTUĞRUL ERKİŞİ / MUHABBET BAĞI

Türk Sanat Müziği sanatçısı Ertuğrul Erkişi'nin ikinci albümü "Muhabbet Bağı", Beyza Müzik etiketiyle yayınlandı. Oldukça mütevazı bir kişiliğe sahip olan sanatçı bir röportajında Neşet Ertaş kültürü ile büyüdüğünü ifade ederken; müzisyenliği tercih etmesinde en büyük payın babasına ait olduğunu, babası ile birlikte gün boyu, Polis Radyosu'ndan Türk Müziği dinlediğini ve dinlediklerine eşlik ettiklerini ifade ediyor. Ayrıca gayesinin öz kültürümüzü takdim etmek olduğunu söyleyen sanatçı, Sadettin Kaynak, Zeki Müren ve Arif Sami Toker'e ait, klasikleşmiş eserlerin yanı sıra, kendisine ait besteleri de albümüne koymuş. Albümde müzikal zenginlik ve ciddi bir altyapı göze çarparken, sanatçı duygu dolu sesi ve güçlü yorumuyla dikkat çekiyor. Tempolu eserlerle birlikte duygusal şarkılara da yer verilen albümü Türk Sanat Müziği sevenlere tavsiye edebiliriz.

BEYZA MÜZİKKARMA / MAFTİRİM

"11 Eylül rüzgarlarının estiği, dünyada kültürler arası çatışmalardan söz edildiği bugünlerde tartışılan sorulara tam 300 yıl öncesinde bir cevap geldi: Maftirim." Albüm kapağı metni işte bu cümleyle başlıyor. Yüzyıllardır insanların barış ve kardeşlik içerisinde hoşgörüyle yaşamalarının bir göstergesi olarak, sinagog ve mevlevihanelerde çalınıp söylenen eserlerin kayıtlarından oluşturulmuş bir albüm, Maftirim. Lari Dilmen'in öncülük ettiği bir grup müzisyenin üç yıllık çalışmasının bir sonucu gerçekleştirilen albümün hikayesi 1492'de, İspanya'dan Anadolu'ya göç eden Yahudilerin en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Edirne'de başlıyor. Anadolu'ya göç eden Yahudiler, Endülüs Emevileri döneminde Arap musikisini beraberlerinde getiren Yahudi bestekârlar ve sazendeler, Klasik Türk Musikisi ve Tasavvuf Musikisine hizmet vermeye ve Klasik Türk Musikisi makamlarıyla İbranice ilahiler okumaya başlıyorlar. Kısa bir süre öncesine kadar unutulup giden bu gelenek şimdi yeniden canlandırılıyor. Albümde; Aziz Şenol Filiz, ney, bendir, kudüm ve zikir, Birol Yayla, tanbur, Taner Sayacıoğlu ise kanun icra etmiş. Albümün ana teması: Yahudi ve sufi mistikler, birlikte müzik yapıyorlar. Kalan Müzik, CD'nin yanında verdiği bir kitapçıkla da kıymetli bir kaynağı müzikseverlerle paylaşmış. İlgilenenlere duyurulur.

KALAN MÜZİKKARMA / OSMANLI MOZAİĞİ

7 CD'den oluşan "Osmanlı Mozaiği" adlı seri, sultan, kadın ve gayrimüslim bestekârlarımızın en seçkin eserlerinden örnekler içermekte. CD'lerde yer alan eserlerin pek çoğunun ilk defa icra edilmiş olması bu seriye ayrı bir önem kazandırmış. Gerek saz ve gerekse ses icralarında görülen mükemmellik ne denli ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu ortaya koyuyor. Bütün bu nedenleri göz önünde bulundurarak bu 7 CD'lik çalışmaya baktığımızda bu setin güzel bir arşiv niteliği taşıdığını belirtmekle birlikte Klasik Türk Musikisi alanında temel başvuru kaynağı olabilecek serilerden biri olacağı kanaatindeyiz. Sony Müzik (Türkiye) tarafından yayınlanan bu çalışma, Osmanlı Musikisini seven tüm müzikseverlere rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz bir kaynak eser niteliğinde.

SONY MÜZİK (TÜRKİYE)
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV