Yıl:2 Dönem:2 Sayı:2/14

       

     
  ALBÜM TANITIMLARI


ARDAWAN KAMKAR / OVER THE WIND

Santur, çok telli, iki ince çubukla, kucakta çalınan kanuna benzer bir çalgıdır. Önceleri Tanburi Cemil Bey'in, Kemani Nubar Tekyay'ın yanında Santuri Ahmet Bey'in adı anılırmış. Günümüzde ise ne halk müziğinde ne de sanat müziğinde santur artık kullanılmıyor. Türk müziğinde, santur kendine yer bulamazken İran müziğinde yerini iyice sağlamlaştırmış. İranlı santur virtiözü Ardawan Kamkar'ın Equnox Müzik tarafından yayınlanan Over The Wind albümü klasik anlamda sadece santur tınılarından oluşan bir albüm. Hayatın keşmekeş karışıklığına meydan okuyan Kamkar, ruhunda hissettiği dingin duyguları santurla ifade etmiş.

Dünyanın en eski çalgılarından olan santur, geleneksel olarak çalınan bir doğu enstrümanı. Ardawan Kamkar geleneğe bağlı kalarak bazen İran köylerinden bir uzun hava, bazen de klasik bir eser icra ederek gelenekten geleceğe bir köprü kurmuş. Bu köprü üzerinden bizleri farklı renklerinl yolculuğuna davet ediyor. Etnik ve mistik yolculuğu sevenleri bu davete icabet etmeye çağırıyoruz.

EQUINOX - CROSSROADS PRODUCTIONSRIDWAN-MUAZZAM QAWWALI / A BETTER DESTINY

"Qawwali" geleneğinin Nusrat Fateh Ali Khan kolundan gelen Rıdwan-Muazzam kardeşlerin ikinci albümü "A Better Destiny" Realworld Müzik'ten çıktı. Nusrat Fateh'in tezgahından geçen ve "Üstad"ın 1997 yılında vefatından sonra qawwali geleneğini devralan Rıdwan-Muazzam kardeşler, o günden bu yana Nusrat Fatih Ali Khan'ın 12 yıllık menajerini de yanlarına alarak bütün dünyada festivallere katılarak müziklerini icra ediyorlar.

Bu albüm de geleneksel anlamda bir qawwali albümü. Albüm sufi ve İslam melodileriyle bezenmiş, nağmeler ve yakarışlarla dinleyenleri manevi bir ortama sokuyor. Rıdwan-Muazzam'a tabla, harmonyum ve koro eşliğinde yakarış çığlıklarıyla bezeli, Ramazan'da zevkle dinleyeceğiniz bir albüm. Kulağı farklı seslere açık olanlara tavsiye edebileceğimiz bir albüm "A Better Destiny".

REALWORLD REC. - EMI MUSICKUDSİ ERGUNER / ISLAM BLUES

Neyzen Kudsi Erguner'in beklenen albümü "Islam Blues" Alman ACT Müzik tarafından piyasaya çıktı. Erguner albümünde beş ülkenin müzisyenlerini tasavvuf müziğinde bir araya getirmiş, katılımcı bir atmosfer yaratmış. Albümde, Kudsi Erguner'e; Vietnam'dan ünlü gitarist Nguyen Le, İspanya'dan bascı R. Garcica-Fons, Cezayir'den davulcu Karim Ziad, Fransa'dan bascı Bruno Caillat, Türkiye'den de kemençeci Derya Türkan, kanuncu Hakan Güngör eşlik ederken, İstanbul Fenerbahçe Camii İmamı Yunus Balcıoğlu ve Kılıç Ali Paşa Camii İmamı Halil Necipoğlu da solistlik yapmışlar. Albüm iki gün gibi kısa bir süre içerisinde canlı ve tamamı doğal olarak kaydedilmiş.

Albüm isminden anlaşıldığı gibi bir blues albümü değil, ruh halini, efkarı, garipliği dertliliği ifade ettiği için albüme bu isim konulmuş. Erguner de bunu "form olarak blues yapmaya ya da bluesla tasavvufu birleştirmeye çalışmadık." diyerek amaçlarının ne olduğunu açıklıyor.

Albümde; İbn Kaab'ın, Hz. Muhammed'e okuduğu aşk şiiri (Camel), Kelimeyi Tevhid üzerine (One World), bir hadise dayanan (Acem Blues), Taleal Bedru (Moonlight) ve III. Murat'ın bir şiiri olan (Twins) bulunuyor. Albümün dağıtımı, Equinox Müzik tarafından yapılıyor.

ACT PRODUCTION - EQUINOX MUSICBOB DYLAN / LOVE END THEFT

Uzun bir aradan sonra Bob Dylan yeni albümüyle sevenlerinin karşısına çıktı. Albüm "Love and Theft" adı ve Sony Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Albüm, dinleyenlerin kulağında hoş bir tat bırakıyor. Bob Dylan, 60'ı geçmiş yaşına rağmen beklenenden daha iyi bir performans sergileyerek hayranlarının gönüllerini hoş tutmalarını sağlamış gözüküyor.

Albüm, blues formatında, Dylan hayranlarının pek de alışık olmadığı özenle hazırlanmış 12 parçadan oluşuyor. Parçaların tamamı yeni oluşturulmuş, albümde hit diyebileceğimiz bir parça yok. Bob Dylan, tam da hayranlarının seveceği bildik meydan okuyuşlarına geri dönmüş gözüküyor. Albümde, Bob Dylan'a, basta Tony Garnier, davulda David Kemper, Gitarda Charlie Sexton ve birçok alette Larry Cambel eşlik etmiş. Albümün Türkiye dağıtımı Sony Müzik tarafından gerçekleştiriliyor.

SONY MUSIC (TÜRKİYE)ŞEBNEM FERAH / PERDELER

Türk Rock Müziğinin sevilen ismi Şebnem Ferah 3. albümü "Perdeler"i Universal Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Albüme ismini veren parçayı Metallica "cover"larıyla ismini dünyaya duyuran yaylı dörtlüsü "Apocalyptıca" ile yapan Şebnem Ferah'a bir parçada M.F.Ö. eşlik etmiş. Daha önceki iki albümünde beraber çalıştığı T. Gözübüyük, D. Demirkan ve İ. Paydaş'la yollarını ayıran Şebnem Ferah, diğer albümlerde olduğu gibi tüm sözleri yine kendisi yazmış, düzenmeleri ise Ozan Tügen ile birlikte yapmış. Şebnem Ferah akustik arp ve gitar, Metin Türkcan akustik ve elektrik gitar, Aykan İlkan davul ve perküsyon çalarken, Buket Doran bas gitar, Ozan Tügen ise klavye ve computer program ve editing yapmış. Albümde batılı (telli) müzik aletleriyle doğulu (üflemeli) müzik aletlerinin uyumu çok iyi sağlanmış. Şebnem Ferah bu albümüyle Türkiye müzik piyasasındaki yerini daha da sağlamlaştırmış gözüküyor.

UNIVERSAL MÜZİK
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV