Yıl:2 Dönem:2 Sayı:1/13

       

     
  EFES PİLSEN BLUES FESTİVALİ

Ülkemizde blues müziğinin sevilmesinde önemli bir rol üstlenen ve bu yıl 12.'si gerçekleştirilen Efes Pilsen Blues Festival, 26-27 Ekim tarihlerinde ünlü blues ustaları Eddie King and Swamp Bees, Michael Hill's Blues Mob ve Otis Taylor'ı Ankara'da, Hilton Hoteli'nde sevenleriyle buluşturdu.

Bu yıl albümü eleştirmenlerce son on yılın en iyi Blues albümü olarak nitelendirilen, Chicago'nun yeni blues starı Eddie King, modern blues'un yaratıcı ismi Michael Hill ve Amerikan blues tarihine damgasını vuran ses olarak nitelendirilen Otis Taylor, izleyicileri blues'a doyurdu.

Chicago'nun batı yakasında genç bir müzisyen olarak blues serüvenine başlayan Eddie King, 1950'lerin ortalarından itibaren bulduğu her fırsatta ve her blues ortamında çalmaya başladı. Alaska'dan, Güney eyaletlere kadar turneden turneye koşan sanatçı, kariyerindeki en büyük çıkışı 1990'lı yıllarda Koko Taylor ile çalmaya başlamasıyla yakaladı. "Another Cow's Dead" adlı albümü eleştirmenlerce son on yılın en iyi blues albümü olarak nitelendirildi.

Günümüzün en yaratıcı blues gitaristlerinden biri olan Micheal Hill, geleneksel blues sanatçılarının aksine New York Bronx'dan geliyor. Hırs ve tutkudan uzak, ruhu derinden etkileyen yumuşak sesi ve çoşkulu gitarını "Blues Mob"ın başta Pete Cummings, tuşlu çalgılarda E.J. "The Professor" Sharpe ve davulda Tony Lewis'den oluşan usta sanatçılar tamamlıyor.

İlk telli çalgısı "ukulele" ile çocuk yaşta tanışan Otis Taylor'ın tinsel boyutlu akustik blues ezgileri, Güney'in, derinliklerinden kopup gelen eski blues ezgilerinin özündeki üzüntüyü barındırıyor. Gitarı ateşli, ele avuca sığmaz, gelişi güzel bir biçimde çalan Taylor'ın yaklaşımı ise Afrika müziğini çağrıştırıyor.

Organizasyonu Pozitif tarafından gerçekleştirilen "Efes Pilsen Blues Festival 12", İstanbul'dan başladığı; Adana, Bursa ve Ankara'da sürdürdüğü blues maratonunu İzmir'in ardından, Moskova ve St. Petersburg konserleriyle noktalayacak.
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV