Yıl:2 Dönem:2 Sayı:5/17

       

     
  GÜNDELİK 1

CEM ERGENER20 Temmuz 2001 rize

Son zamanlarda birbirinden güzel Türk filmleri seyrediyorum. Atıf Yılmaz'ın "Ah Belinda"sı, Ömer Kavur'un "Amansız Yol"u ve Başar Sabuncu'nun "Çıplak Vatandaş"ı bunlardan. Üçü de evrensel çapta büyük başarılar kazanabilecek büyük filmler. Bugün seyrettiğim "Yılanı Öldürseler"e gelince... Sanırım romanın senaryolaştırılması sırasında başarılamamış bir şeyler var. Abbas ve Halil Ağa öldürüldükten sonra film hiçbir şekilde ilerlemiyor. Sözümona Esme'nin oğluna köy halkı tarafından telkin edilen annesini öldürmesi fikri ve çocuğun düştüğü buhran anlatılmaya çalışılmışsa da bu tekrara düşülerek ve seyirci bıktırılarak yapılmış, daha doğrusu yapılamamış. Ayrıca Ömer Lütfi Akad'ın "Irmak"ı da çok başarılı sayılamaz.


11 Haziran 2001 rize

karışık olan bir şeyden hazzetmem. çetrefil olmamalı. ben sade bir insanım. hep. Romancı olamam. Senaryo yazamam. Filmler bana hep mi hep sıkıcı, karışık gelmiştir. Bunalırım. Öykü benle uyuşmakta. Çok fazla detay, çok fazla "tören" bana göre değil. masamın üstünde çok şey olmamalı. Binbir çeşit alternatif olmamalı. Okuyacak bir kitabım yazmayı kurduğum bir öykü belki. İşte hepsi bu. Ama hepsi. Dosyalar kitaplar hazırlıklar tasarılar taslaklar hayır hayır... asla.


03 Nisan 2001 rize

Hiçbir zaman hiçbir kadın, kadınlığının dışına çıkarak erkeğe duyduğu eğilimi doğrudan dillendirmemeli. Kadınca yöntemlerle yapabilir bunu ve zaten asırlardır olan da budur. Kadınlar avlar ama sanki avlanmışlardır. Hatta kadın kadınca kullandığı dolaylı yöntemleri uygularken bile gururuna her daim sahip çıkmalıdır. Aksi halde kaybeder. Erkek için, eğilen kadından daha aşağılık ne vardır?

*

tenefüste mi çay içerken mi çocuklarla çağrışırken mi o lanet sınıfta o sevimli çocukları haşlarken mi ne zaman düşündüysem bugün onca koşuşturmacanın arasında diyordum ki kurgu öyküme ket vuruyor. sanki hemence bir yerlere bağlamak zorundayım yazdıklarımı sanki çarçabuk bir neticeye bağlamak zorundayım gibi halbuki çok daha umursamaz olmalıyım evet bu kelime önemli umursamıyormuşçasına yazmalıyım kurguya esir olmadan ince ince işleyerek ayrıntıları önemseyerek dura dura

*

ben o kesik cümleleri arıyorum o bağlantısızmış gibi duran ama aslında evet evet koşa koşa gibi eksik gibi acılı ama sevimli ölümler geldi şimdi aklıma ölüler
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV