Yıl:1 Sayı:2  TEMMUZ 2000

Editörden
Künye
Yazılar - Şiirler
Kültür - Sanat
Mizah
Röportaj
Medya
Sağlık
Sizden Gelenler
Arşiv

Anasayfa

 

  

 

 


YENİ BİR PROGRAM: "HANIM 1.0"
 

Muhammed Süheyl

Geçen gün yeni bir programla tanıştım. Nasıl mı oldu? Bakın anlatayım:

"Üniversite" oturumunu kapatıp yeni bir işe "log in" olunca ailecek gidip "Hanım 1.0" adlı programın lisanslı full versiyonunu Allah'ın emri, Peygamber'in kavliyle aldık geldik. Tabii önce program yazarlarına cash (mehir) ödeyip register ettikten sonra...

Hemen "setup"ı çalıştırıp programı kurdum. Öncelikle programın çok güzel bir kullanıcı arabirimi var... Ayriyeten çok da kullanışlı... Masaüstünü temizliyor, geri dönüşüm kutusunu boşaltıyor, gereksiz dosyaları siliyor, harddiski birleştiriyor, virüs bulaşır da Windows hastalanırsa onu "disinfect" ediyor, elektrikler gider de PC acıkırsa "power source"u çalıştırarak onu besliyor vs... Daha başka özelliklerini de herhalde kullandıkça keşfedeceğim.

"Hanım 1.0" programının ayrıca birkaç senede bir "Bebe 1.0" adlı küçük bir programcık üretme özelliği var. "Bebe 1.0" doğunca "Hanım 1.0" onun tüm bakımını üstleniyor ve onu her türlü virüs ve "trojan"dan koruyor. Bu küçük programcık ise enterasan bi şey... Gün geçtikçe büyüyor ve kısa sürede kendini "Yaramaz Welet 2.0"a çeviriyor. Ondan sonra görün başınıza gelenleri... Masaüstünü dağıtmak, MP3 ve bilumum ses dosyalarını oynatarak kafanızı ağrıtmak, "harddisk"in orasını burasını "format"lamak, "mouse"u sol el kullanıcıları için ayarlamak, "Network"unuzdaki ağ komşularının "Yaramaz Welet 2.x"leriyle FIFA oynarken ayağını bacağını kırmak, arkadaşlarınıza sizin adınıza olmadık mesajlar ve en son sürüm virüsler göndermek gibi haylazlıklar onu anlatmaya yeter de artar bile herhalde... Baktınız dayanamayacaksınız bu küçük programı bir CTRL+ALT+DEL tokadıyla sonlandırabilirsiniz.

"Hanım 1.0" programının "bug"ları da yok değil... Daha programı kurarken kırk yıllık "Anne 7.0"ınızı, "Kaynana 1.0"a çeviriyor. Daha da kötü olanı ise bu iki programın birbiriyle çakışıyor oluşu...

"Hanım 1.0" ve "Kaynana 1.0"ı birlikte çalıştırdığımda "Hanım 1.0", "Anne 7.0"ın üstesinden geldi ve onu "uninstall" ederek "system halted" yazan mavi bir ekranla tepkisini ortaya koydu. Ben de bundan ders alıp artık iki programı birlikte çalıştırmamaya karar verdim. Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim.

"Hanım 1.0"ın masrafları sürekli "skin" değiştirdiği ve ödemeleri sizin kredi kartınızla yaptığı için bitmek bilmiyor. Sonra çok da kıskanç... İkinci bir "Hanım x.x"i bilgisayarınızda çalıştırmanıza bir türlü izin vermiyor. Eğer programı edinmeden önce "Kız Arkadash 2.3" veya "Sevgili 5.0" gibi programların "trial" versiyonlarını kullandıysanız yandınız... Sakın ha bunu "Hanım 1.0"a çaktırmayın, sonuçta Windows'un çökmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bu arada "Hanım 1.0"ın yanında gelen "Baldız Pro", "Bacanak SE" ve "Kayınpeder Gold" gibi programlar da ileride sizin için problem teşkil edebilir. Onun için mümkün olduğunca onlarla sistemin arasını iyi tutmaya gayret edin. :)

 

Ana Sayfa  l  Editörden  Künye  l  Yazılar - Şiirler  l  Kültür - Sanat  l  Röportaj  Medya  l  Sağlık  l  Sizden Gelenler  l  Arşiv  E-Mail