Yıl:1 Sayı:2  TEMMUZ 2000

Editörden
Künye
Yazılar - Şiirler
Kültür - Sanat
Mizah
Röportaj
Medya
Sağlık
Sizden Gelenler
Arşiv

Anasayfa

 

  

 

 

 
BİLGİSAYAR BOZMA TEKNİKLERİ

Bilgisayarınızı direkt güneş ışığı alabilecek bir yerde kullanın. Yakınlarda kalorifer veya benzeri bir ısıtma cihazı da bulunursa iyi olur. Ortamın nemli olması, olaya ayrı bir anlam katacaktır.

Bilgisayarınız kilitlendiği zaman "reset" tuşuyla filan uğraşmayın. Power tuşuyla kapatın ve birkaç saniye bile geçmeden hemen açın.

Bilgisayar başında çay, kahve içmek de ayrı bir zevktir. Yanına bir de sigara yakın. Külleriniz havada süzülürken, klavyenize damlayan kahvenin oluşturduğu görüntü bir harika olacak.

Elektrikler kesildiğinde bilgisayarınızı kapatmayın. Elektrik geldiğinde yaşanacak ani voltaj değişiminin monitörünüzde oluşturacağı görüntü ile sabit diskinizden gelecek garip seslerin senfonik uyumu size ilginç bile gelebilir.

Bilgisayar masanızı sabitlemeyin. Böylece her tuşa bastığınızda sallanan bilgisayar, size "interaktif" bir his verecektir.

Bilgisayarınızın kasasını havalandırma delikleri kapanacak şekilde bir duvara yaslayın. Böylece işlemcinizin soğuması için gereken hava dolaşımını ve ısı kaybını önleyebilir, bilgisayarınızla "sıcak" ilişkiler kurabilirsiniz.

Bilgisayar monitörünüzde sabit bir görüntüyü saatlerce tutun. Böylece monitörünüzün fosfor tabakasında oluşacak zedelenme sonucu, monitörünüz kapalı iken bile o görüntünün silüetini görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın fişini topraksız bir prize takın. Aynı prizden diğer elektronik cihazların da güç sağlaması, bilgisayarınıza giden akımda hoş değişiklikler yapacaktır.

Küçük kardeşinizin veya çocuğunuzun bilgisayarınızın disket sürücüsüne bozuk para ve benzeri şeyleri sokmasına aldırmayın. Bilgisayarınızın içinde birikecek bozuk paralar ona tasarruf alışkanlığı, bilgisayar tamircinize de para kazandıracaktır.

Eğer modem kartı, ses kartı ve benzeri kartları çok sık takıp çıkartıyorsanız, her seferinde bilgisayarınızın kasasındaki o vidaları açmak büyük dert haline gelebilir. Hele bir de yıldız tornavidanız yoksa, bu iş bir eziyet halini alabilir. Bu kadar uğraşacağınıza birakın bilgisayarınızın kasası sürekli açık kalsın. Annenize de söyleyin, sehpanın tozunu alırken bilgisayarınızın devrelerine de bir el atsın.

Tüm bunları yaptığınız halde bilgisayarınız hâlâ çalışmakta ısrar ediyorsa, en etkili ve son çare olarak kaldırıp pencereden atabilirsiniz :)

 

Ana Sayfa  l  Editörden  Künye  l  Yazılar - Şiirler  l  Kültür - Sanat  l  Röportaj  Medya  l  Sağlık  l  Sizden Gelenler  l  Arşiv  E-Mail